Jest rok 1972. UNESCO - organizacja wyspecjalizowana ONZ - ustanawia "Listę światowego dziedzictwa". Mają na nią trafić arcydzieła dziedzictwa kulturowego: zabytki, groty, zespoły budowli, dzieła człowieka, stanowiska archeologiczne oraz cuda dziedzictwa naturalnego: pomniki przyrody, parki narodowe, formacje geologiczne, strefy naturalne.
Jest rok 1978. Pierwszych 12 obiektów zostaje wpisanych na tą prestiżową Listę. Wśród nich 2 w Polsce: Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce. W następnych latach kolejne miejsca o "wyjątkowej powszechnej wartości" trafiają na Listę, coraz więcej państw przyjmuje lub ratyfikuje Konwencję.
Jest rok 2013. Lista liczy sobie już kilkaset miejsc. Po powrocie z Bliskiego Wschodu wpadam na pomysł, by odwiedzić, poznać i utrwalić na zdjęciach jak najwięcej z nich.
Jest rok 2018. Zakładam bloga, by podzielić się z Wami tym, co widziałem...
Na chwilę obecną - po konferencji w New Delhi w lipcu 2024 - Lista obejmuje 1226 obiektów (w tym 3 obiekty skreślone), w 168 Państwach-Stronach Konwencji.
piątek, 1 maja 2015
Holašovice
Historyczna wieś Holašovice leży w południowych Czechach, tuż obok austriackiej granicy, i by do niej trafić, należy skręcić na zachód w największym mieście regionu, Czeskich Budziejowicach. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z połowy XIII wieku. W roku 1292 król Wacław II przekazał wieś klasztorowi cystersów z pobliskiego Wyższego Brodu, a Holašovice pozostały własnością zakonników bardzo długo, bo aż do 1848 roku. Miejsce to w przeszłości dotknęły dwa wielkie nieszczęścia. Pierwsze nadeszło w latach 1520-1525, kiedy wieś była zamieszkana przez ludność pochodzenia czeskiego. Epidemia dżumy, szalejąc w ówczesnej Europie, przetoczyła się także po południowych Czechach, pozbawiając życia niemal wszystkich mieszkańców Holašovic. Zakonnicy do opuszczonej wioski stopniowo sprowadzali osadników z pobliskiej Austrii i Bawarii, co spowodowało, że Holašovice zostały niemieckojęzyczną enklawą na terenie Czech. Drugie nieszczęście spadło na wieś po II wojnie światowej. Nie ziściły się marzenia miejscowej ludności o przyłączeniu tych terenów do Rzeszy. W 1946 roku, gdy Holašovice znalazły się w granicach Czechosłowacji, rozpoczęto akcję przymusowego wypędzania mieszkańców narodowości niemieckiej. Przez cały okres komunistycznego reżimu miejscowość stała opustoszała...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz