Jest rok 1972. UNESCO - organizacja wyspecjalizowana ONZ - ustanawia "Listę światowego dziedzictwa". Mają na nią trafić arcydzieła dziedzictwa kulturowego: zabytki, groty, zespoły budowli, dzieła człowieka, stanowiska archeologiczne oraz cuda dziedzictwa naturalnego: pomniki przyrody, parki narodowe, formacje geologiczne, strefy naturalne.

Jest rok 1978. Pierwszych 12 obiektów zostaje wpisanych na tą prestiżową Listę. Wśród nich 2 w Polsce: Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce. W następnych latach kolejne miejsca o "wyjątkowej powszechnej wartości" trafiają na Listę, coraz więcej państw przyjmuje lub ratyfikuje Konwencję.

Jest rok 2013. Lista liczy sobie już kilkaset miejsc. Po powrocie z Bliskiego Wschodu wpadam na pomysł, by odwiedzić, poznać i utrwalić na zdjęciach jak najwięcej z nich.

Jest rok 2018. Zakładam bloga, by podzielić się z Wami tym, co widziałem...

Na chwilę obecną - po konferencji w New Delhi w lipcu 2024 - Lista obejmuje 1226 obiektów (w tym 3 obiekty skreślone), w 168 Państwach-Stronach Konwencji.

środa, 30 kwietnia 2014

Park Mużakowski

...visit № 29...

 

...czyli: o odrobinie Anglii nad Nysą Łużycką...

 

Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, jak wskazuje długość jego nazwiska, był księciem. I niespokojnym duchem. Część dzieciństwa spędził w zakładzie wychowawczym dla trudnych dzieci, później próbował sił na studiach prawniczych, które następnie porzucił dla kariery wojskowej. Choć wysoko ceniono jego umiejętności jako żołnierza, został wydalony z armii za hazard i częste pojedynki. Wrócił wtedy do odziedziczonej po zmarłym ojcu posiadłości w Mużakowie. Za pieniądze ze spadku rozpoczął podróże po świecie. Zasłynął na salonach z ekscentrycznego zachowania i niezliczonych romansów. Będąc na Wyspach Brytyjskich, zachwycił się tamtejszymi romantycznymi parkami krajobrazowymi. Postanowił przekształcić swoją rezydencję w rozległe założenie krajobrazowe w stylu angielskim. Ściągnął z Anglii architekta Johna Adeya Reptona, zatrudnił miejscowych ogrodników, malarzy oraz projektantów ogrodów i rozpoczął przebudowę. Nasadzono tysiące nowych drzew i krzewów, wybudowano ozdobne mosty nad Nysą, przemodelowano rozległą połać terenu, by wkomponować go w naturalne wnętrze doliny rzeki. Pieniążki z ojcowskiego spadku zaczęły się niebezpiecznie kończyć. Dwa lata po rozpoczęciu prac ożenił się ze starszą o dziewięć lat Lucie Anną Wilhelminą von Pappenheim, a dzięki jej posagowi mógł kontynuować prace. Odtąd oboje projektowali założenie parkowe. Niestety, skłonność do romansów księcia wzięła górę i po 11 latach małżeństwo rozpadło się. Pückler-Muskau sprzedał wtedy posiadłość i wyprowadził się do Chociebuża. Nabywca, książę Fryderyk Niderlandzki, kontynuował przebudowę rezydencji. Ostatnimi właścicielami parku była rodzina von Arnim, która po wojnie, w 1945 roku, została wysiedlona z Mużakowa. Dziś Park Mużakowski zajmuje 728 ha powierzchni, leżąc po obu stronach Nysy Łużyckiej, na terenie niemieckiego miasta Bad Muskau i polskiego miasta Łęknica.

Zwiedzanie zaczynamy od niemieckiej części kompleksu. Choć jest dwukrotnie mniejsza od części polskiej, to tu właśnie mieści się centrum z głównymi zabudowaniami rezydencjalnymi.

 

     1. Park w stylu angielskim z bryłą Nowego Zamku

 

Zamek został wzniesiony w XVI wieku w stylu renesansowym.

 

     2. Nowy Zamek

 

Książę miał słabość, oprócz kobiet oczywiście, do wszelkiego rodzaju mostów. Zarówno dużych, jak i całkiem malutkich.

 

    3. Most Fuksji obok Nowego Zamku

 

Również po stronie niemieckiej znajduje się dużo skromniejszy budynek - to Stary Zamek.

 

    4. Stary Zamek

 

    5. Rzeźby i herb na bramą wejściową do Starego Zamku 

 

Dochodzimy do Nysy Łużyckiej. Most Podwójny, spinający oba jej brzegi, w czasie ostatniej wojny został wysadzony w trakcie działań frontowych. W 2003 roku odbudowano go i obecnie bez przeszkód można zwiedzać obie części parku.

 

     6. Most Podwójny nad Nysą Łużycką

 

Wchodzimy do polskiej części. Po naszej stronie znajduje się 522 ha z całego założenia parkowego, głównie kompleksy leśne, łąki i pola. Nad brzegiem rzeki stoi obelisk upamiętniający pomysłodawcę i twórcę parku, księcia von Pückler-Muskau.

 

     7. Kamień Pücklera

 

Tu już nie jest tak gwarno i tłoczno jak po stronie niemieckiej. Spacerujemy przeszło godzinę, nie spotykając żywej duszy. Gdzieś tu, w lasach, jest podobno pochowana największa miłość Pücklera - pochodząca z Abisynii 12-letnia (!) Ajiameh Mahbuba. Książę wypatrzył ją na targu niewolników podczas podróży po Bliskim Wschodzie, zakupił i przywiózł do Mużakowa. Obwoził ją później po dworach i posiadłościach, a czarnoskóra piękność robiła furorę, gdziekolwiek się pojawiła. Zimny klimat Niemiec nie był łaskawy dla Mahbuby - zmarła niedługo po przybyciu do Europy...

 

    8. Most Królewski...

 

    9. ...i Wiadukt w polskiej części parku

 

Park Mużakowski jest jednym z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie. Założony na początku XIX wieku przez ekscentrycznego księcia, wytyczył nowe założenia kompozycyjne w zakresie kształtowania krajobrazu. A von Pückler? Zostanie zapamiętany bardziej jako twórca i kompozytor Parku Mużakowskiego czy jako hulaka, awanturnik i kobieciarz? Jemu to już pewnie wszystko jedno...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz