Jest rok 1972. UNESCO - organizacja wyspecjalizowana ONZ - ustanawia "Listę światowego dziedzictwa". Mają na nią trafić arcydzieła dziedzictwa kulturowego: zabytki, groty, zespoły budowli, dzieła człowieka, stanowiska archeologiczne oraz cuda dziedzictwa naturalnego: pomniki przyrody, parki narodowe, formacje geologiczne, strefy naturalne.
Jest rok 1978. Pierwszych 12 obiektów zostaje wpisanych na tą prestiżową Listę. Wśród nich 2 w Polsce: Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce. W następnych latach kolejne miejsca o "wyjątkowej powszechnej wartości" trafiają na Listę, coraz więcej państw przyjmuje lub ratyfikuje Konwencję.
Jest rok 2013. Lista liczy sobie już kilkaset miejsc. Po powrocie z Bliskiego Wschodu wpadam na pomysł, by odwiedzić, poznać i utrwalić na zdjęciach jak najwięcej z nich.
Jest rok 2018. Zakładam bloga, by podzielić się z Wami tym, co widziałem...
Na chwilę obecną - po konferencji w New Delhi w lipcu 2024 - Lista obejmuje 1226 obiektów (w tym 3 obiekty skreślone), w 168 Państwach-Stronach Konwencji.
kawał historii
OdpowiedzUsuńDokładnie. Dobrze się stało, że nie został wyburzony.
UsuńSzkoda, że nie ma śladu polskiego panowania na zamku, trzy razy dłuższego niż krzyżackie.
OdpowiedzUsuńSą pomniki mistrzów, nie ma królów polskich a przecież:
1 grudnia 1469 na sejmie w Piotrkowie wielki mistrz Henryk Reuss von Plauen złożył hołd lenny Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.
20 listopada 1470 na sejmie w Piotrkowie wielki mistrz Henryk VII Reffle von Richtenberg złożył hołd lenny Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.
9 października 1479 w Nowym Mieście Korczynie wielki mistrz Martin Truchsetz von Wetzhausen złożył hołd lenny Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.
18 listopada 1489 w Radomiu wielki mistrz Johann von Tieffen złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.
29 maja 1493 w Poznaniu wielki mistrz Johann von Tieffen złożył hołd lenny królowi Janowi I Olbrachtowi.
Dlaczego kultywuje się na zamku krzyżacką tradycję?
Nie twierdzę, że jej nie było ale szukam proporcji i polskości, wszak to nadal polski zamek.
Nie można odmówić racji tym faktom. Jednak zamek mimo wszystko zbudowali Krzyżacy i z nimi będzie zawsze kojarzony...
UsuńMalbork to chyba najładniejszy i najciekawszy zamek konstrukcyjnie jaki mamy w kraju no może po za Książem. Na pewno jest w top 3 łącznie z Krasiczynem. Niestety to też jedyny świetnie zachowany zamek w jakim jeszcze nie byłem do tej pory. Może uda się w tym roku, robię powoli przymiarki.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie polecam zamek w Malborku. Proszę sobie zarezerwować kilka godzin na zwiedzanie. Szczególnie godna uwagi jest kolekcja broni w miejscowym muzeum. Życzę rychłych odwiedzin malborskiego zamku i pozdrawiam serdecznie!
Usuń