Jest rok 1972. UNESCO - organizacja wyspecjalizowana ONZ - ustanawia "Listę światowego dziedzictwa". Mają na nią trafić arcydzieła dziedzictwa kulturowego: zabytki, groty, zespoły budowli, dzieła człowieka, stanowiska archeologiczne oraz cuda dziedzictwa naturalnego: pomniki przyrody, parki narodowe, formacje geologiczne, strefy naturalne.
Jest rok 1978. Pierwszych 12 obiektów zostaje wpisanych na tą prestiżową Listę. Wśród nich 2 w Polsce: Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce. W następnych latach kolejne miejsca o "wyjątkowej powszechnej wartości" trafiają na Listę, coraz więcej państw przyjmuje lub ratyfikuje Konwencję.
Jest rok 2013. Lista liczy sobie już kilkaset miejsc. Po powrocie z Bliskiego Wschodu wpadam na pomysł, by odwiedzić, poznać i utrwalić na zdjęciach jak najwięcej z nich.
Jest rok 2018. Zakładam bloga, by podzielić się z Wami tym, co widziałem...
Na chwilę obecną - po konferencji w New Delhi w lipcu 2024 - Lista obejmuje 1226 obiektów (w tym 3 obiekty skreślone), w 168 Państwach-Stronach Konwencji.
wtorek, 20 marca 2018
Meknes
Maulaj Isma'il długo, bo aż 55 lat twardą ręką rządził Marokiem. Uczynił z Meknes wspaniałe miasto w stylu hiszpańsko-mauretańskim, otoczone wysokimi murami przebitymi monumentalnymi bramami. Obecnie Meknes nadal wyróżnia się harmonijnym połączeniem stylu muzułmańskiego i europejskiego, charakterystycznym dla krajów Magrebu w XVII wieku. Co więcej, miasto przez wielu uważane jest za "Wersal Maroka" lub "Mały Paryż". Moim zdaniem, określenia te są, delikatnie mówiąc, znacznie na wyrost. To trochę tak, jakby przyrównywać Nowy Sącz do Nowego Jorku... A co było dalej z okrutnym sułtanem i jego stolicą? Po śmierci Maulaja Isma'ila rozgorzały zacięte walki o sukcesję do tronu między jego siedmioma synami, które doprowadziły do upadku potęgi państwa i anarchii. A gdy kolejny z sułtanów przeniósł stolicę z powrotem do Fezu, Meknes straciło swe znaczenie i nie odzyskało go już nigdy więcej...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz