Jest rok 1972. UNESCO - organizacja wyspecjalizowana ONZ - ustanawia "Listę światowego dziedzictwa". Mają na nią trafić arcydzieła dziedzictwa kulturowego: zabytki, groty, zespoły budowli, dzieła człowieka, stanowiska archeologiczne oraz cuda dziedzictwa naturalnego: pomniki przyrody, parki narodowe, formacje geologiczne, strefy naturalne.
Jest rok 1978. Pierwszych 12 obiektów zostaje wpisanych na tą prestiżową Listę. Wśród nich 2 w Polsce: Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce. W następnych latach kolejne miejsca o "wyjątkowej powszechnej wartości" trafiają na Listę, coraz więcej państw przyjmuje lub ratyfikuje Konwencję.
Jest rok 2013. Lista liczy sobie już kilkaset miejsc. Po powrocie z Bliskiego Wschodu wpadam na pomysł, by odwiedzić, poznać i utrwalić na zdjęciach jak najwięcej z nich.
Jest rok 2018. Zakładam bloga, by podzielić się z Wami tym, co widziałem...
Na chwilę obecną - po konferencji w New Delhi w lipcu 2024 - Lista obejmuje 1226 obiektów (w tym 3 obiekty skreślone), w 168 Państwach-Stronach Konwencji.
niedziela, 27 sierpnia 2017
Pécs nekropolia
Najcenniejszym obiektem podziemnej nekropolii jest Komora Świętych Piotra i Pawła. Odkryto ją w 1782 roku podczas wyburzania starych domów. Sufit zdobi okazały fresk - niestety częściowo zniszczony - ukazujący cztery portrety pochowanych tu osobistości otoczone motywami roślinnymi i geometrycznymi. Z prawej strony widoczny jest, wpisany w okrąg, jeden z najstarszych chrystogramów używanych przez chrześcijan: nałożone na siebie dwie pierwsze litery X i P greckiego słowa ΧΡΙΣΤΟΣ (Chrystus).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz