Jest rok 1972. UNESCO - organizacja wyspecjalizowana ONZ - ustanawia "Listę światowego dziedzictwa". Mają na nią trafić arcydzieła dziedzictwa kulturowego: zabytki, groty, zespoły budowli, dzieła człowieka, stanowiska archeologiczne oraz cuda dziedzictwa naturalnego: pomniki przyrody, parki narodowe, formacje geologiczne, strefy naturalne.

Jest rok 1978. Pierwszych 12 obiektów zostaje wpisanych na tą prestiżową Listę. Wśród nich 2 w Polsce: Stare Miasto w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce. W następnych latach kolejne miejsca o "wyjątkowej powszechnej wartości" trafiają na Listę, coraz więcej państw przyjmuje lub ratyfikuje Konwencję.

Jest rok 2013. Lista liczy sobie już kilkaset miejsc. Po powrocie z Bliskiego Wschodu wpadam na pomysł, by odwiedzić, poznać i utrwalić na zdjęciach jak najwięcej z nich.

Jest rok 2018. Zakładam bloga, by podzielić się z Wami tym, co widziałem...

Na chwilę obecną - po konferencji w Rijadzie we wrześniu 2023 - Lista obejmuje 1202 obiekty (w tym 3 obiekty skreślone), w 168 Państwach-Stronach Konwencji.

wtorek, 10 lipca 2018

Katedra Aachen

...visit № 115...

 

...czyli: o Karolu Wielkim i Czterech Relikwiach Akwizgrańskich...

 

Cała historia katedry zaczyna się od Karola Wielkiego. To właśnie ten słynny król Franków i Longobardów, święty cesarz i twórca pierwszego europejskiego imperium od czasu kresu cesarstwa zachodniorzymskiego, na swe ulubione miasto wybrał Akwizgran (z niemiecka Aachen). Pod koniec VIII wieku z jego rozkazu rozpoczęto budowę imponującej, ośmiobocznej kaplicy, która swym rozmachem i pięknem przyćmić miała wszystkie dotychczasowe konstrukcje. A okazałych budowli w tamtych czasach nie było za wiele - "wieki ciemne", które nastały po upadku rzymskiej cywilizacji, charakteryzowały się raczej pros, drewnianą architekturą. Świątynia w Akwizgranie miała być nie tylko symbolem pobożności i jedności między władzą królewską i kościelną, ale również świadectwem potęgi i dążenia władcy z dynastii Karolingów do zrównania się swym majestatem z wielkimi imperatorami rzymskimi. Pierwszym budowniczym kaplicy pałacowej był niejaki Odo z Metzu - francuski architekt ormiańskiego pochodzenia, który plany świątyni oparł na wzorcach rodem z bizantyjskiego Wschodu. Do budowy użyto materiałów z pobliskich budowli rzymskich w Kolonii. Kiedy powstała, była największym kościołem na północ od Alp...

Dziś cały kompleks katedry składa się z trzech części, z których najstarszą jest oczywiście dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego - jeden z nielicznych zabytków sztuki karolińskiej zachowanych do naszych czasów. W dobie wczesnego romanizmu dobudowano westwerk, a w XIV wieku rozpoczęto wznoszenie gotyckiego prezbiterium, które zostało miejscem spoczynku wielkiego władcy. Przede wszystkim jednak prezbiterium pełni funkcję sanktuarium, mieszczącego cztery najwyższej wagi relikwie Marii, Jezusa oraz Jana Chrzciciela. Dzięki relikwiom, które według przekazów otrzymał w prezencie Karol Wielki podczas swej koronacji, świątynia w Akwizgranie stała się jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Europie. Dawna tradycja wystawiania co siedem lat relikwii na widok publiczny jest zresztą kontynuowana do dzisiaj. Katedra przez prawie 600 lat (936-1531) była miejscem koronacji 30 władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego. A francuskojęzyczni sąsiedzi byli pod tak wielkim wrażeniem monumentalnej kaplicy pałacowej Karola Wielkiego, że nadali miastu własną nazwę - Aix-la-Chapelle...

Olbrzymi, kilkupiętrowy parking przy Jesuitenstrasse jest doskonałym miejscem, z którego po zostawieniu samochodu można krótkim spacerkiem dojść do słynnej katedry. Nim wejdziemy do środka trzeba koniecznie obejść budowlę dookoła. Z placu obok gmach katedry prezentuje się znakomicie, doskonale widoczne są jej wszystkie trzy części:

 

     1. Katedra Św. Marii w Akwizgranie - z lewej gotyckie prezbiterium, w środku kaplica pałacowa, z prawej romański westwerk i rozbudowana w XIX wieku wieża

 

Do wnętrza świątyni prowadzą tzw. Wilcze Wrota, wykonane około 800 roku w miejscowej odlewni brązowe drzwi, pamiętające samego Karola Wielkiego. Ważące ponad cztery tony, zamontowane zostały w zachodniej części budowli. Wstęp do katedry jest bezpłatny, należy zakupić tylko pozwolenie na fotografowanie, wycenione dobrodusznie na zaledwie 1 euro.

 

     2. Widok na Wilcze Wrota i westwerk od strony zachodniej

 

Wchodzimy z Margitą do kaplicy i ...zamieramy z zachwytu. Zbudowana jest na planie ośmiokąta, który w starożytności uznawany był za formę doskonałą, wpisaną pomiędzy koło a kwadrat. Koło, bez początku i bez końca, ukazywało nieskończoność nieba, kwadrat natomiast symbolizował ograniczoną formę Ziemi, z czterema kątami wyznaczającymi kierunki niebieskie. Idealne wymiary kaplicy odzwierciedlają biblijne rozmiary "niebiańskiego Jeruzalem" - długość, wysokość i szerokość są sobie równe.

 

    3. Kaplica pałacowa (Pfalzkapelle) Karola Wielkiego...

 

     4. ...i jej ośmiokątne sklepienie

 

Monumentalna kaplica pałacowa stanowi rdzeń całej katedry i jest kluczowym dziełem doby Karolingów. Od strony architektonicznej wzorowana jest na bizantyjskim kościele San Vitale w Rawennie i kościołach Konstantynopola. Wnętrze podzielono na cztery kondygnacje, przy czym najwyższa z nich wraz z kopułą pochodzi z XVII-wiecznej nadbudowy kaplicy. Oktagonalny plan odwołuje się do antycznej i chrześcijańskiej symboliki liczby osiem, która oznacza harmonię i doskonałość, a przede wszystkim nawiązuje do oktawy Zmartwychwstania. Wnętrze zdobi zawieszony pod kopułą okazały, wykonany z pozłacanej miedzi, kolisty świecznik z XII wieku, podarowany przez cesarza Fryderyka I Barbarossę i jego żonę Beatrycze.

 

    5. Świecznik Barbarossy we wnętrzu kaplicy

 

Kształt świecznika jest nieprzypadkowy, bo nawiązuje do 12 bram Jerozolimy i 12 apostołów, a jego 48 świec zapalanych jest wyłącznie z okazji wielkich świąt kościelnych. Wnętrze kaplicy skrywa również ambonę Henryka II pochodzącą z czasów ottońskich oraz Tron Akwizgrański, nazywany też tronem Karola Wielkiego, który był niemym świadkiem koronacji kolejnych cesarzy niemieckich. Dziś Tron znajduje się na wyższej kondygnacji, by go zobaczyć trzeba wykupić zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem.

Na granicy pomiędzy kaplicą a gotyckim prezbiterium wyeksponowano złotą płytę ołtarzową - tzw. Pala d'Oro. To jeden z trzech zaledwie przykładów złotniczej okładziny, zachowanych z czasów karolińsko-ottońskich. Dzieło powstałe w Fuldzie datuje się na początek XI wieku:

 

6. Na pierwszym planie Pala d'Oro - złote antependium ołtarzowe, charakteryzujące się bogatą treścią przedstawień figuralnych 

 

Od wschodu kaplica pałacowa sąsiaduje z Capella vitrea - gotyckim prezbiterium, które faktycznie jest swego rodzaju odrębną częścią świątyni, nawiązującą do średniowiecznych kaplic zamkowych. Naturalnej wielkości figury apostołów umiejscowiono pod ogromnymi oknami, których całkowita powierzchnia liczy 1000 m²! Okna zdobią współczesne witraże - te pierwotne nie zachowały się, a XIX-wieczne zostały zniszczone podczas bombardowania Akwizgranu przez aliantów.

 

    7. Capella vitrea - gotyckie prezbiterium poświęcone w 1414 roku, w 600 rocznicę śmierci władcy dynastii Karolingów


Prezbiterium skrywa w swym wnętrzu to, co przyciągało przez wieki rzesze pielgrzymów - Relikwiarze...

 

     8. Relikwiarz Karola Wielkiego i na dalszym planie Relikwiarz Marii

 

Szczątki Karola Wielkiego spoczywają w pierwszym z Relikwiarzy, wykonanym w 1215 roku przez złotników akwizgrańskich na zlecenie cesarza Fryderyka II. Okazałe miejsce pochówku wielkiego władcy zdobią po bokach postacie 16 królów i cesarzy niemieckich, a na przednim szczycie ukazano samego Karola Wielkiego, w otoczeniu papieża Leona III i arcybiskupa Turpina z Reims. Na tylnej stronie przedstawiono królującą Madonnę z Chrystusem oraz Archaniołów Michała i Gabriela. W 1165 roku antypapież Paschalis III kanonizował Karola Wielkiego, a co ciekawe, prawowity następca św. Piotra Aleksander III oraz kolejni papieże nigdy nie potwierdzili ani nie zanegowali tego aktu, mając chyba na względzie rozwijający się wśród średniowiecznej ludności kult tego władcy.

W zachodniej części prezbiterium stoi drugi z Relikwiarzy - Najświętszej Marii Panny. Wykonany około 1215-1220 roku skrywa cztery relikwie, które uczyniły miasto jednym z największych ośrodków pielgrzymkowych w zachodniej Europie. Wielkie Relikwie Akwizgrańskie to: suknia Najświętszej Marii Panny, pieluszki Dzieciątka Jezus, opaska (perizonium) zdjęta z bioder ukrzyżowanego Jezusa oraz chusta, w którą owinięto ściętą głowę Jana Chrzciciela. Jako że wystawiano je tylko raz na siedem lat, dla zadośćuczynienia pobożnych pielgrzymów, którzy przybywali do sanktuarium w innym okresie, dostępne były bez ograniczeń tzw. Małe Relikwie Akwizgrańskie: pasek Maryi, pasek Chrystusa i fragment bicza, którym uderzano Jezusa podczas męki.

 

     9. Wnętrze bocznej kaplicy Św. Mikołaja

 

Gdy w Boże Narodzenie 800 roku papież wkładał na głowę Karola Wielkiego cesarską koronę, władca mógł czuć się usatysfakcjonowany. Wszak uczynił religię chrześcijańską fundamentem swojego imperium, a wybudowaniem wspaniałej kaplicy podkreślił swą rolę pośrednika między poddanymi na Ziemi a Bogiem w niebiosach. Choć legenda o powstaniu tej wspaniałej budowli mówi trochę inaczej: to bogobojni mieszkańcy średniowiecznego Akwizgranu zapragnęli wznieść świątynię na miarę cesarskiego miasta. Chęć chęcią, ale do realizacji potrzebna też była spora gotówka, najlepiej w złocie. Z braku funduszy zawarli pakt z samym diabłem - ten jednak za okazaną pomoc zażądał duszy pierwszej istoty, która przekroczy próg katedry. Po zakończeniu budowy przebiegli mieszczanie wpędzili do środka wilczycę. Jak łatwo się domyślić, diabeł nie był z tego faktu zadowolony. Z wściekłością wyrwał wilczycy duszę i zbiegł w piekielne czeluście. A dziś o tych zdarzeniach przypomina stojący za Wilczymi Wrotami późnorzymski, brązowy posąg wilczycy z wielką dziurą w piersi...

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz