...visit № 157...
...czyli: o flamandzkich symbolach władzy świeckiej...
Miejska wieża strażnicza (zwana z niderlandzka belford, z francuska zaś beffroi) to najczęściej wysoka, smukła dzwonnica, wolnostojąca lub wkomponowana w budynek ratusza, szczególnie typowa dla flamandzkich miast. Na terenie północnej Belgii i Flandrii Francuskiej istnieją ich dziesiątki, praktycznie w każdej małej miejscowości można spotkać taką wieżę, w wielkich miastach stoją nawet dwie. Większość z nich została zbudowana w okresie gotyku, choć zdarzają się także dzwonnice o cechach romańskich, renesansowych, barokowych a nawet art deco! Oprócz charakterystycznej struktury architektonicznej każda z nich posiada swe indywidualne walory, związane zarówno z historią i kulturą lokalnej społeczności, okresem budowy, zastosowanymi materiałami czy też polotem i fantazją mistrzów murarskich. Dla flamandzkich miast beffrois były znaczącymi dowodami zdobycia swobód obywatelskich - podczas gdy w Italii, Niemczech czy Anglii głównym budynkiem stawał się ratusz, w północno-zachodniej Europie cechy rzemieślnicze większy nacisk kładły na wznoszenie okazałych wież. W zestawieniu z donżonem (symbolem sekretarzy) i dzwonnicą kościelną (oznaką władzy kleru) wieża strażnicza jako trzecia w krajobrazie reprezentowała znaczącą i dominującą rolę radnych i władz miejskich. W jej wnętrzu odbywały się posiedzenia rady, przyjmowano tu znamienitych gości, inne komnaty służyły zaś najczęściej jako archiwum miejskie, skarbiec a nawet ...więzienie! Strażnicy ze szczytu wzywali mieszczan na narady, ostrzegali o pożarze, ataku wroga lub innym niebezpieczeństwie. Każda szanująca się wieża wyposażona była w karylion (fr. carillon) - rodzaj kurantu złożonego z kilkudziesięciu dzwonów, na którym co godzinę klawiaturą ręczną grano unikalną melodię, podnosząc w ten sposób rangę i atrakcyjność miasta i napawając dumą jego mieszkańców. Specjalnie zatrudniony dzwonnik dźwiękiem karylionu dawał także sygnał do otwarcia bądź zamknięcia bram miejskich, wyznaczał początek i koniec godzin pracy lub po prostu pogrywał radośnie i beztrosko przy każdej mniejszej lub większej uroczystości...
33 miejskie wieże strażnicze w Belgii i 23 w północnej Francji (Flandria Francuska) zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w latach 1999 i 2005. Żeby zobaczyć je wszystkie, trzeba by poświęcić przynajmniej miesiąc. Nie dysponując tak wielkim zapasem wolnego czasu, postanawiam odwiedzić wieże leżące na trasie naszej podróży przez Walonię, Flandrię i francuski region Nord-Pas de Calais. Pierwszą miejscowością, w której możemy spotkać beffroi jest belgijskie Sint-Truiden w regionie Limburgia:
Ratusz z dzwonnicą na historycznym rynku Sint-Truiden pochodzi z początku XVII wieku, choć dolne partie budynku historycy datują już na XIII wiek. W wieży rezydowali niegdyś reprezentanci 13 cechów miejskich, którzy mieli czynny udział we władaniu miastem i podejmowanych decyzjach. W Limburgii oprócz Sint-Truiden beffroi posiada jeszcze miasto Tongeren.
Następnym odwiedzonym przez nas regionem jest Antwerpia. W Mechelen władze miejskie niegdyś dogadały się z miejscowym biskupem i funkcje beffroi przejęła ...wieża katedry świętego Rombouta! Dość nietypowy jak na średniowiecze mariaż władzy świeckiej i kościelnej przetrwał tu nader długo, do czasu aż rajcy miejscy wznieśli przy ratuszu swoją własną strażnicę:
Choć początki katedry w Mechelen datowane są na 1200 rok, potężna wieża powstała dopiero na przełomie XV i XVI wieku. Całkowitą wysokość zaplanowano wówczas na niebotyczne 167 metrów, ostatecznie zbudowano jedynie podstawę mierzącą "zaledwie" 100 metrów wysokości. Drugim miastem w regionie Antwerpia, do którego trafiliśmy, jest Lier:
Wieża strażnicza wraz z budynkiem ratusza stoi tu przy okazałym rynku, w towarzystwie urokliwych renesansowych i barokowych kamienic. Powstała według planów Hendrika Mijsa, a data budowy - 1369 rok - została wyeksponowana na fasadzie tuż pod zabytkowym zegarem. Poza dwoma wieżami w Mechelen i beffroi w Lier region może poszczycić się jeszcze dzwonnicami w Herentals i w stołecznej Antwerpii: obok ratusza miejskiego i przy katedrze Najświętszej Marii Panny.
Flandria Wschodnia jest kolejnym regionem bogatym w miejscowości posiadające wieże strażnicze. Szczególnie ciekawy pod względem architektonicznym jest beffroi w miasteczku Aalst:
4. Aalst (region Flandria Wschodnia) - beffroi jako część dawnego ratusza
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz